SIKÇA SORULAN SORULAR

Diş İpi Kullanmalı Mıyım? Diş İpi Dişlerime Zarar Verir mi?

Diş fırçası ve diş macunu ile yapacağımız ağız ve diş temizliğinde bakterilerin ve zararlı organizmaların yalnızca %70’i kadarını temizleyebiliriz. Geri kalan %30’luk kısmı, dişlerimizin arasına giremeyen diş fırçaları temizleyemez. Bu nedenle diş ipi kullanarak ağız ve diş sağlığını tamamlamamız önemlidir. Dişlerinize sadece diş ipini yanlış kullanmanız zarar verebilir. Size uygun olan diş ipi ve diş ipinin doğru kullanımı için diş hekiminize danışmanız önemlidir.

Hangi diş macununu kullanmalıyım?

Diş fırçası ve diş macunu ile yapacağımız ağız ve diş temizliğinde bakterilerin ve zararlı organizmaların yalnızca %70’i kadarını temizleyebiliriz. Geri kalan %30’luk kısmı, dişlerimizin arasına giremeyen diş fırçaları temizleyemez. Bu nedenle diş ipi kullanarak ağız ve diş sağlığını tamamlamamız önemlidir. Dişlerinize sadece diş ipini yanlış kullanmanız zarar verebilir. Size uygun olan diş ipi ve diş ipinin doğru kullanımı için diş hekiminize danışmanız önemlidir.

Dişlerimi Fırçalarken Neden Kanıyor?

Tahmin edebileceğiniz üzere dişleriniz fırçalama esnasında veya diğer vakitlerde kanaması olumlu bir durum değildir. Diş eti hastalıklarının ilk belirtisi kanamadır ve sağlığınız için kanamayı farkettiğiniz anda diş hekiminize danışmanız sizin çok önemlidir. Bakteri, plak, tartar vb. sebeplerden kaynaklanan bu kanamanın tedavisini öncelikli olarak yaptırmadığınız takdirde dişinizi ve hatta dişlerinizi kaybetme riskiniz vardır.

Diş Fırçası Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş fırçası satın alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dişlerinize uygun bir diş fırçasını doğru şekilde kullanıyor olmanızdır. Size en uygun diş fırçası modelini öğrenmek için diş hekiminizden bilgi alabilrsiniz. Size uygun olan bir diş fırçasını günde 2 kere 2 dakikalık fırçalama işleminde kullanacağınız için diş fırçanızı en fazla üç ayda bir değiştirmeniz önemlidir.

Çok Fazla Çay ve Kahve Tüketiminin Dişlere Zararı Nedir?

Fazla çay ve kahve tüketiminin dişlere başlıca zararı dişlerde oluşturduğu renklendirmelerdir. Bu renklenmeleri engellemek için, çokça çay ve kahve tüketiyorsak ağız ve diş temizliğimizi de çok düzenli bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Günde 2 defa en az 2 dakika boyunca dişlerimizi doğru bir yöntemle fırçalamak dişlerimizin lekelenmesi önleyebilir. Eğer lekenlenme için geç kalındıysa, çay ve kahve tüketiminden kaynaklanan bu renklenmeler diş beyazlatma uygulaması ile giderilebilir.

Diş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Beyazlatma, dişlerimizde bulunan ve içine sinmiş genellikle sarı tonlarda olan renklerin silinmesi işlemidir. Diş beyazlatma özellikle estetik bir gülüş kazanmak isteyen kişilerin tercihidir. Eğer uzman bir hekim tarafından yapılırsa diş beyazlatma, ağız ve diş sağlığınıza hiçbir şekilde zarar vermez. Kaliteli jeller, uygun cihazlar ve hekim kontrolü ile yapılan diş beyazlatma işlemleri gülüşünüze sağlık katacaktır.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Diş taşı temizletmek zararlı olmadığı gibi aksine diş ve ağız sağlığımız için yararlıdır. Diş taşı temizlemeye yönelik herhangi bir zarar saptanamamakla beraber dişlerimizin güçlenmesi ve çürük, diş hassasiyeti gibi problemlerin engellenmesi için 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılması uzman hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Tel Takmadan Dişlerimi Düzeltebilir Miyim?

Çene darlığı, erken süt dişi kaybı gibi sebeplerden ortaya çıkan çarpık dişlerin düzgün gözükmesi için dişleri haraket ettirmek zorunludur. Bu nedenle çarpık dişleri düzeltmek için diş teli kullanmak gerekir. Braketler ve teller yardımı ile dişlerin düzeni sağlanabilir. Diş telinin görüntüsünden rahatsız olan kişiler için estetik diş teli olarak bilinenen dişlerin arka kısmına takılan teller ile estetik bir diş teli tedavisi de sağlanabilmektedir. Yine tel kullanmadan şeffaf plaklarla (İnvisalign) çarpışıklık düzelebilir. Fakat bu yöntem basit diş çarpışıklarında geçerlidir.

Ağız Kokusunun Nedeni Nedir?

Dişlerinizi düzenli ve doğru şekilde fırçalasanız bile ağız kokusu problemi yaşayabilirsiniz. Ağız kokusunun en büyük sebepleri olarak ağız içi enfeksiyon, ilerlemiş bir diş eti rahatsızlığı ya da diş çürüklerini gösterebiliriz. Ağız kokusu problemi bu rahatsızlıklardan birinin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yine bir takım diyabet gibi sistemli hastalıklarda ağız kokusu meydana gelmektedir. Bu nedenle diş hekiminiz tarafından kontrol edilmeli ve kokuyu gidermek adına tedaviye başlanması gerekebilmektedir.

Her 20 Yaş Dişi Çekilmek Zorunda Mıdır?

20 yaş dişleri halk arasında genel bir problem olarak bilinmektedir fakat 20 yaş dişi yanlış bir konumda çıkmamış, gömülü veya çürük değil ise alınması gerekli değildir. 20 yaş dişleri çıkmadan ve çıkmaya başladıktan sonraki süreçlerde diş hekiminizle irtibat halinde kalarak alınması veya alınmaması gerektiği hususunda doğru bir bilgi edinmeniz önem taşır.

Kalp hastaları implant tedavisi yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Ancak kardiyoloğuyla konsültasyon yapılıp onayı alındıktan sonra yapılması daha uygun olacaktır.

İmplant tedavisi sonrası nelere dikkat edilmesi gerekir?

En önemlisi ağız hijyeni ve bakımıdır. Özellikle implant tedavisi uygulanan temiz tutulması çok önemlidir. Bunun için doğru diş fırçalama, diş ipi kullanımı, doğru arayüz fırçaları kullanmak, ağız gargarası ve ağız duşu kullanmak önemlidir.

Diş olmayan ağızlarda kaç adet implant uygundur?

Alt çene kemiği compact (sert), üst çene kemiği alt çeneye göre daha spongios (yumuşak) olduğu için sabit protez düşünülüyorsa alt çenede 6, üst çenede 8 implant yapılırsa uzun dönemde başarı sağlanacaktır.

Diş olmayan ağızlarda kaç adet implant uygundur?

İmplant kemiğe uygulandığı için hastanın kemik yaşının tamamlanmış olması gerekir. 18 yaşından küçüklere, kontrolsüz diyabet hastalarına, kemoterapi gören hastalara, radyolojik muayenede ölçümlerin uygun olmadığı kişilere, aşırı sigara kullanan ve ağız hijyeni yeterki olmayan kişilere implant tedavisi uygulanmaz.