PERİODONTOLOJİ - DİŞ ETİ HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Periodontoloji genel anlamda diş etinde oluşan ve diş etinden kaynaklanan hastalıkları tedavi eden bir diş hekimliği dalı olarak bilinir. Periodontoloji ile dişin periodontal dokularını ve bu dokularda meydan gelen hastalıklar incelenir ve tedavi edilir. En bilinen periodontik tedavi ise diş taşı temizlemedir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

En yaygın olarak görülen diş eti hastalıkları arasında diş eti çekilmesi, diş eti kanaması, dişlerin sallanması gibi durumlara sebep olan diş eti iltihabıdır. Diş kayıplarının en büyük sebebi periodontal hastalıklar olan diş eti hastalıklarıdır. Dişlerin fırçalanırken kanaması, diş etlerinin kırmızı bir görünümde olması ve sızlaması aslında büyük tehlikelerin habercisidir. Periodontal tedavi ile bu tip diş eti rahatsızlıkları hem önlenebilir hem de tedavi edilir.

Diş taşı temizliği, plak temizliği ve düzeltilmiş bir kök yüzeyi uygulamalarını içeren tedaviler diş kaybını önlemekle beraber daha sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmayı sağlar. Bu nedenle periodontal tedavilerden sonra düzenli ağzı ve diş sağlığı temizliği ve bakımı yapmak önemlidir.