CERRAHİ

Ağız ve çene cerrahisi ülkemizde ve daha birçok ülkede diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olarak kabul edilir. Bu cerrahi dalında dişin üzerinden bulunan diş etleri, etrafını kaplayan dokular, iç yanak, dil, damak, çene ve çene eklemlerinin dahil olduğu tüm operasyonların yapılacağı bir uzmanlık söz konusudur.

Ağız ve Çene Cerrahi Tedavileri Nasıl Yapılır?

Ağız ve çene üzerine uygulanan cerrahi işlemler uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen ve kişinin ağız yapısı/büyüklüğü ila cerrahi işleme göre farklılık gösteren dozajlarda lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılmaktadır.

Ağız ve Çene Cerrahisi Neyi Tedavi Eder?

Ağız ve çene cerrahisi kapsamında giderilen problemler, kalıtsal özelliklerden kaynaklanabilen veyahut doğumla ya da belli birtakım tramvalarla ortaya çıkabilen çene ve yüz değişikliklerini içermektedir. Bu problemler arasında alt ve üst çeneden birinin daha önde olması, yarık damak ya da yarık dudak, çene kapanış bozuklukları, çiğneme ve ısırma fonksiyonlarındaki bozukluklar yer almaktadır.

Cerrahi işlemler arasında gömük ya da gömülü dişler olarak bilinen çıkamayan 20’lik dişlerin çekimi başta olmak üzere; implant işlemleri, kist operasyonları, frenektomi (dudak dil bağı alınma operasyonu) ve protez öncesi kemiklerin belirginleştirilmesi için yapılan vestibüloplasti operasyonu yer almaktadır.