ENDODONTİK TEDAVİ - KANAL TEDAVİSİ

Kök kanal tedavisi olarak da bilinen endodontik tedavi, enfekte olmuş bir dişin enfekte diş özü için özelleşmiş bir tedavi şeklidir.

Kanal tedavisine ihtiyaç duyulmasının başlıca sebebi diş çürükleridir. Diş çürükleri zamanında temizlenip dolgu yapılmazsa oluşan çürük diş özüne doğru ilerleyerek enfeksiyona sebep olur. Kanal tedavisi, enfeksiyonun ortadan kaldırılması ve dezenfekte edilen dişin gelecekte kendi  dokusunda olabilecek veya çevre dokulara yayılabilecek enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi edilecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulur böylece kanal tedavisinde ağrı ya da acı hissedilmez. Kanal tedavisi diş özünde bulunan iltihaplı dokuların ve çürüğün temizlenmesi, kök kanalının içerisine belli ilaçların enjekte edilmesi sayesinde enfeksiyonun kurutulması olarak 3 – 4 seans sürecek işlemlerle tedavi gerçekleştirilir. Diş köküne yerleştirilen ilaçların burada kalma süresi bellidir. Eğer söz konusu ilaçlar olması gerektiğinden daha uzun süre kalırsa dişin kök ucundan sızarak çene kemiğinde büyük zararlara ve problemlere yol açacaktır. Bu nedenle kanal tedavisi süresince randevulara uyulması ve diş hekimiyle irtibatta kalınması son derece önemlidir.