Veneer Randevu Formu

Veneer Tedavisi için randevu formunu doldurun. Tedavi hakkında bilgilendirmek için sizi arayalım.

Veneer – Kaplama

Güzel Bir Gülümsemeye Sahip Olmak İçin Rehber

Dişlerinizin renginin değişmiş, ufalanmış veya sarkık olduğunun farkına varmaya başladıysanız, gülümsemenizi iyileştirmek için Veneer ya da diğer adıyla Diş Kaplaması yaptırmayı düşünebilirsiniz.
Bu, ince diş örtüleri mevcut dişlerinizin ön yüzeyine yapıştırılır. Diğer restoratif seçeneklerle ücret kıyaslaması yapıldığında diğer tedavi seçenekleri arasında giderek daha popüler hale geliyorlar.

Bu tedavide hem kompozit hem de porselen kaplamalar seçenekler arasındadır, her birinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.
Bu rehberimizin ilerleyen bölümlerinde mevcut olan farklı türler hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Veneer tedavisinde hangi türü seçerseniz seçin, takma işlemi hızlı ve genellikle ağrısızdır.

Bu rehberde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere en çok merak edilen soruların yanıtlarını vereceğiz:

• Veneer yani kaplama nedir?
• Hangi türleri mevcuttur?
• Hangi durumlarda kullanılırlar?
• Bu tedavi biçiminden kimler yararlanabilir?
• Nasıl takılırlar?
• Geçici mi yoksa kalıcı mıdır?
• Türkiye’de veneer/kaplama fiyatları ne kadar?
• Doğal görünürler mi?

 

Bu yüzden özgüven dolu bir gülümsemeye sahip olmanızın en iyi yolunun Veneer mi yoksa değil mi öğrenmek için okumaya devam edin!

1- Veneer yani diş kaplamaları nedir?

Kelimenin kendisi, ‘donatmak’ anlamına gelen Fransızca ‘fournir’den gelir. Evinizi daha güzel görünmesi için donattığınız gibi, görünüşlerini iyileştirmek için dişlerinizi kaplamalarla donatabilirsiniz.

Tıbbi sözlükteki tanımı ise: Kozmetik olarak kusurlu bir dişin yüzeyine yapıştırılan plastik veya porselen kaplama.

En doğal görünümlü ve dayanıklı kaplamalar porselenden yapılır ancak kompozit malzemeler daha ekonomiktir. Amacın çürük veya travmadan kaynaklanan hasarları onarmak yerine dişlerin görünümünü iyileştirmek olduğu durumlarda uygulanabilirler.

Diş yüzeyini hazırlamak ve diş kaplamasının yapıştırılması için yeterli alana izin vermek için genellikle az miktarda diş minesinin çıkarılması gerekir.

Kaplamalar tek bir dişte veya daha fazla sayıda kullanılabilir. Gerekirse önden görünen tüm dişlere tam set şeklinde uygulanabilir. Tamamen doğal görünmeleri için mevcut diş renginize uyacak şekilde ölçülmesi ve tasarlanması gerekir.

Türüne ve malzemesine bağlı olarak 5-20 yıl veya daha uzun süre dayanırlar. Tüm türler çok güçlü olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle takıldıktan sonra ne yiyip içebileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama genellikle olmaz.

2- Hangi durumlarda kullanılırlar?

Veneer yani diş kaplamaları ile hastalar birçok sıkıntının çözümünü bulabilirler:

Diş rengini değiştirme: Bazen dişler, doğal olarak veya yaşam tarzı (sigara, kahve, şarap vb.) nedeniyle donuk veya sarımsı bir renge sahip olabilir. Diş renginin değişmesi, tıbbi tedavilerin (örneğin, çocukken tüketilen yüksek doz antibiyotikler) veya içerideki sinirleri öldüren travmanın bir sonucu olabilir. Geleneksel beyazlatma tedavileri bazı durumlarda yetersiz sonuç verebilir veya hastanın dişleri beyazlatmaya devam edemeyecek kadar hassas olabilir.

Yarı saydam dişlerin örtülmesi: Hastanın ince bir diş minesine sahip olması yarı saydam dişlere yol açabilir. Kaplamalar bu durumda koruma ve estetik iyileştirmeler sunabilir.

Dişlerin şeklini değiştirme: Dişler doğal olarak çok küçük veya çok kısa olabilir, bu da gülümseme konusunda memnuniyetsiz olmanıza neden olur. Bu teknik, gülümsemenizin şeklini yeniden şekillendirmenize ve farklılıkları etkili bir şekilde gidermenize olanak tanır.

Kırık dişleri onarma: İnsanların dişlerinde tıbbi olarak sorun olmasa da farkında oldukları küçük kırıklar olabilir.

Dişlerin hizalamasını düzenleme: Dişlerini tel kullanmadan düzeltmek isteyen kişiler diş kaplamalarını düşünebilir. Boşlukları gidermek ve yanlış hizalanmış veya düzensiz dişleri düzeltmek için kullanılabilirler. Bununla birlikte, bu tedavi, çok fazla sağlıklı mineyi ortadan kaldırdığı ve geri döndürülemediği için genç hastalar için önerilmez. Bu durumlarda ortodontik tedavi tercih edilir.

Bruksizmin neden olduğu hasarın onarımı: Geçmişte bruksizm (diş gıcırdatma) sorunu yaşayan hastalar diş minesini aşındırmış olabilir. Porselen kaplama uygulaması sadece kozmetik görünümü geri kazandırmakla kalmaz, dişleri sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetten korur.

3- Veneer yani diş kaplamaları nasıl çalışır?

Yapılacak tedavi, ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterecektir. İhtiyacınız olan diş renginde basit bir değişiklikse, işlem nispeten basittir ve iki veya üç aşamada tamamlanacaktır.

Diş dizilimini düzeltmek veya yontulmuş bir dişi kapatmak gibi daha karmaşık tedavilerde, çözümün tam olarak istendiği gibi olmasını sağlamak için daha fazla planlama ve test gerektirecektir. Diş hekimi, farklı şekilleri test etmek ve hastanın memnun kalacağı bir çözüm bulmak için sıklıkla bir diş maskesi oluşturur.

Porselen kaplamalar, zaman alan ve maliyeti artıran yetenekli bir laboratuvar teknisyeni tarafından oluşturulur. Kompozit kaplamalar ise diş hekimi malzemeyi uygularken oluşturulur ve şekillendirilir, bu nedenle laboratuvar çalışması gerekmez.

Başlamadan önce diş hekiminizle her şeyi gözden geçirmeniz kesinlikle çok önemlidir. İlgili adımlar ve nihai sonuç hakkında size tüm ayrıntılar verilmelidir. Sürece biraz zaman ve para yatırmanız gerekecek olsa da implant veya crown tedavisinden daha az bozucu, daha hızlı ve daha ucuzdur.

4- Yerleştirilme süreci

Sorununuzu ve beklentilerinizi anlatabileceğiniz ilk görüşmenizden sonra estetik diş hekiminiz fotoğraf çekecek ve mevcut dişlerinizin diş izlenimini oluşturabilecektir. Mevcut diş durumunu kontrol etmek için ağız röntgeni de çekebilir. Diş hekiminiz ayrıca diş eti hastalığı gibi tedavi başlamadan önce ele alınması gerekebilecek sorunları da kontrol edecektir.

Önerilen tedaviye devam etmekten memnunsanız, diş hekiminiz hazırlık çalışmalarına başlayacaktır. Bu genellikle, kaplamaların yapışması için doğru yükseklik ve boyutta olmaları için diş veya dişlerden ince bir mine tabakasının “kırpılmasını” içerir. Bazı kaplama türlerinde mine çıkarılması gerekmez.

Minede sinir olmadığı için bu işlem ağrılı olmamalıdır. Ancak diş hekiminiz önlem olarak anestezi uygulayabilir. Nihai hedef daha beyaz dişlerse ancak tüm dişlerinizi kaplamıyorsanız, tedaviye başlamadan önce diş temizliğine ve çevredeki dişlere diş beyazlatmaya ihtiyacınız olabilir. Kaplamaların rengi beyazlatılmış dişlerle uyumluysa, düzenli bir diş beyazlatma programına uymanız gerekir. Aksi takdirde doğal dişler kıyaslandığında sarı görünmeye başlayacaktır.

5- Veneer Türleri

Kompozit Veneer / Kaplama

Kompozit kaplamalar genellikle tek seansta uygulanır. Diş hekimi, diş yüzeyini asitle pürüzlendirir ve ardından dişlerin üzerine bir bağlayıcı madde (tutkal) koyar. Daha sonra kompozit malzemeyi ince tabakalar halinde oluşturur ve kademeli olarak dişi gerekli şekle getirir. Macun, özel bir ışık kullanılarak her aşamada sertleştirilir. Hem siz hem de diş hekiminiz kaplamanın görünümünden, renginden ve şeklinden memnun kaldıktan sonra yüzey parlatılır, böylece doğal bir diş gibi görünür ve hissedilir.

Porselen Veneer / Kaplama

Porselen kaplamalarda işlem daha uzun sürer. Bunun nedeni, her kaplamanın bir laboratuvarda ayrı ayrı hazırlanmış olması gerektiğidir. Bunun 1-3 hafta arasında bir sürede olması muhtemeldir. Dişleriniz törpülendikten sonra diş hekiminiz macun kullanarak diş ölçüsü alacaktır. Bu ölçü, kaplamaların mükemmel bir şekilde oturmasını sağlamak için kullanılır. Bu kalıp ayrıca, gerekirse, dişlerin şeklinde veya boyutunda önemli değişikliklerin yapıldığı nihai sonucu planlamak için bir maske oluşturmak için de kullanılacaktır.

Kalıcı dişleri beklerken hazırlanan dişleri korumak için bu noktada size geçici kaplamalar verilebilir. Yine de tüm diş hekimleri geçici bir seçenek sunmaz. Porselen kaplamalarınız hazır olduğunda bir randevunuz daha olacak. Diş hekiminiz dişlerinizi tekrar iyice temizleyecek ve hem dişin hem de kaplamanın yüzeyini pürüzlendirmek için bir asit kullanacaktır. Kaplamaları yerine sabitlemek için güçlü bir diş yapıştırıcısı kullanılır.

Dişler için kaplama takmak veya oluşturmak bir sanattır ve tedavi edilen diş sayısına bağlı olarak bir veya iki saat sürebilir. Bazı durumlarda bu genel anestezi altında yapılır – ağrılı olduğu için değil, hasta uyanıkken uzun süre hareketsiz kalmayı zor bulabileceği için. İdeal olarak, üzerinde çalışılan dişi/dişleri izole etmek için bir lastik örtü kullanılmalıdır. Bu, yüzeyin kuru kalmasını sağlar, çünkü herhangi bir nem bağlayıcı maddeyi etkileyebilir.

6- Hangi veneer türünü tercih etmelisiniz?

İki ana kaplama türü için montaj sürecini zaten tanımlamıştık: kompozit ve porselen. Ancak bu prosedür, hangisinin sizin için doğru olduğuna karar verirken dikkate alınması gereken tek şeydir. İşte göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz diğer şeylerden bazıları.

Kompozit kaplamaların artı ve eksileri

Kompozitler porselen dişlerden önemli ölçüde daha ucuzdur, ancak karşılığında estetik görünüm daha az inandırıcı olabilir. Aşağı yukarı 5 yıllık bir ömürleri olduğu için uzun vadeli bir tedavi biçimi olmaları da mümkün değil. Bu süreden sonra malzeme ufalanmaya veya lekelenmeye ve hoş görünmemeye başlayabilir.

Yine de kompozitler, tasarruf edebileceğiniz, ucuz bir alternatif olarak çok faydalı olabilecek bir çözümdür. Bu durumda, birkaç ay veya yıl boyunca giyilseler bile ‘geçici kaplamalar’ olarak adlandırılabilirler.

Özellikle hastanın çok kısa veya küçük bir dişi düzeltmek istediği durumlarda, sağlıklı dişten herhangi bir mineyi çıkarmadan kompozitleri yerleştirmek mümkün olabilir. Birçok insan için bu büyük bir faydadır çünkü tedavinin tamamen geri dönüşümlü olduğu anlamına geliyor.

Porselen kaplamaların artı ve eksileri

Açık ara en dayanıklı diş kaplama türü, porselen veya seramik malzemeden yapılan kaplamadır. Gofret kadar ince olmalarına rağmen, bu kaplamalar 10-20 yıl dayanabilirler. Zirkonyum porselen kaplamalar, hafif hasarlı ancak kuron gerektirmeyen dişler için ekstra güç sağlayabilir.

Porselen leke tutmaz ve malzemenin yarı saydam olması, doğal dişlere çok benzedikleri anlamına gelir. Porselenin çoğu insan için en büyük dezavantajı, genellikle kompozitin en az iki katı olan maliyetidir. Sağlıklı diş minesinin çıkarıldığı için bu tedavinin kullanıldığı dişler bir daha açıkta bırakılamaz. Her ne kadar 10-20 sene dayanıklı olsa da, diş kaplamalarına ömür boyu bir taahhüt verilmesi anlamına gelebilir.

Aşağıdaki tablo dişler için kompozit ve porselen kaplamalar arasındaki temel farkları özetlemektedir:

7- Yepyeni bir gülüşe sahip olmak

Takma işlemi sırasında diş etleriniz hafifçe geriye itilecektir, bu nedenle birkaç gün ağrıyabilirler. Normale döndüklerinde, düzenli ağız bakımı rutininizi gerçekleştirmelisiniz.

Fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş kaplamalarınızı kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Çünkü çok sıkı bir şekilde yapıştırılırlar.

Yeni dişlerinizin harika görünmesini sağlamak için şu ipuçlarını izlemenizi öneririz:

• Kaliteli bir diş fırçası kullanın ve düzenli olarak fırçanızı değiştirin.
• Sizin için en iyi diş ipi ürününü kullanarak dişlerinizin arasını günlük olarak temizleyin.
• Diş temizliği ve diş taşı temizliği için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.
• Çay, kahve ve alkol çok tüketiyorsanız, ve kolay lekelenebilen kompozitleri tercih ettiyseniz, diş temizliğinize çok dikkat edin.
• Sigara içiyorsanız- durun! Tütün, diş lekelenmesinin bir başka nedenidir.

Dişlerinizin bakımı isteğe bağlı değildir. Yeni ve harika bir gülümsemeye sahip olmanız, diş hijyeninizi ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Aksine, dişlerinize eskisinden daha iyi bakmanız için artık bir nedeniniz var. Diş kaplamalarınızın ömrü büyük ölçüde onlara ve dişlerinize ne kadar iyi baktığınıza bağlıdır.

8- Veneer vs Crown vs Implant

Diş kaplamaları ( Veneer ) dişlerin kozmetik görünümünü iyileştirmek için iyi bir çözüm olsa da, çürük veya ağır hasar görmüş dişler için onarıcı bir çözüm değildir.

Diş kaplaması genellikle çatlamış veya çok fazla minesini kaybetmiş bir dişi restore etmenin en iyi yoludur. Bu sadece ön tarafı değil tüm dişi kaplar ve daha fazla hasara karşı koruyucu bir tabaka görevi görür.

Ağır hasarlı dişlerin çekilmesi gerekebilir ve bu durumda boşluğu doldurmak için bir diş implantı veya köprüsü yerleştirilebilir. Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen bir kök görevi görür ve bu nedenle, eksik bir dişten kaynaklanan uzun süreli kemik kaybını önlemenin en iyi yoludur. Ancak aynı zamanda en pahalı protez diş seçeneğidir.

Hangi çözümü düşünürseniz düşünün, diş hekiminiz seçenekleri sizinle tartışmaktan mutluluk duyacaktır. Gurur duyacağınız bir gülümsemeye kavuşmak sandığınızdan daha kolay olabilir.

9- Sonuç

Gülüşünüzün estetik görünümünü iyileştirmek istiyorsanız diş kaplamaları bir seçenektir. Porselen ve kompozit kaplamalar arasında seçim yapmanız gerekecek ve karar bütçenize, elde etmek istediğiniz görünüme ve tedavinin ne kadar sürmesini istediğinize bağlı olacaktır.

Çoğu kaplama türünün hazırlık sırasında bir miktar diş minesinin çıkarılmasını gerektirdiğini unutmayın. Bu, dişlerinizin kalıcı olarak değiştirildiği ve eski haline geri dönemeyeceği anlamına gelir.

Kararınızdan emin değilseniz, daha az bozucu tedavi seçenekleri ile dişlerinizin estetiğini önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

Neye karar verirseniz verin, umarız bu rehber sizin için hangi tedavinin doğru olduğu konusunda daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmuştur.

Veneer Tedavisinde Neden Alldent'i Tercih Etmelisiniz?

null

Gülüşünüz Kişiliğinizdir

Bir insanın hayatını değiştiren en önemli şey ilk izlenimidir. Gülüşünüz de ilk izleniminizi yaratan en önemli şeydir. Alldent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde kendinizi baştan yaratma şansı yakalayın!

null

İşimiz Sanat

Yaptığımız tedavilerde aslında hekimlik ile sanatın birleştiriyoruz. Bizler gülüşünüzü baştan tasarlarken hem meslek aşkımızı hem de sanatımızı ortaya koyuyor ve her defasında en güzel eserler için çalışıyoruz.

null

Uzmanlık Güvencesi

Ağız ve diş sağlığı tedavileri uzman kişiler tarafından yapılmadığında yanlış sonuçlanır. Tamamen veneer ve estetik diş hekimliği üzerinde uzmanlaşmış hekimlerimizin usta ellerine gülüşünüzü rahatlıkla teslim edebilirsiniz.